Hoşgeldiniz ( )
Cevap Yaz
08 Ekim 2019, 10:38
Yuri
Yönetici

Sponsorlu Bağlantılar

Heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa odur Sözü İle İlgili Kompozisyon


Sponsorlu Bağlantılar

ÖĞRETMENİN SANATI

Öğretmen, çocuğun kişiliğinin oluşmasında, öğrenmesinde ve öğrettiği bilgiyi kullanmasında ona yardımcı olur. Öğretmen, öğrencisi için mermeri şekillendiren heykeltıraş gibidir.


Sponsorlu Bağlantılar

Heykel, sanat eseri haline gelmeden önce düz bir mermerdir. Ona biçim kazandıran heykeltıraştır. Heykeltıraş, yıllar boyunca edindiği bilgileri mermere adeta akıtır ve ona bir biçim kazandırır. Öğretmen de işte böyle bilgisini, deneyimini öğrenciye aktararak onun kişiliğinin ve düşünce yapısının bir şekil almasını sağlar. Hayatta tecrübesiz olan çocuk, kendisine rehberlik eden öğretmenin öğrettikleriyle pişer, yoğrulur. Bir bilgiyi nasıl kullanacağını, bir olayda nasıl davranılacağını öğrenir. Her bilgi bir diğerini tamamlar, öğrenilenler birikir ve büyür. Deneyimsiz çocuk bir gün tıpkı heykeltıraşın yaptığı heykel gibi şekillenmiş olur.

Öğretmenler, heykeltıraşın yaptığı gibi bilgi birikimiyle, deneyimiyle, görgüsüyle öğrenciyi hayata hazırlayan kişilerdir. Bu yüzden tıpkı heykeltıraşlar gibi onların da iyi olması için çabaladığı eserleri vardır.


Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Atatürk ve Cumhuriyet Konulu Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Yasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.